top of page
Keresés

GYAPJÚT FESTETTEM - műhelytitkok

  • hurkacuccok
  • 2015. febr. 12.
  • 2 perc olvasás

A növényi festés egy kicsit más, mint a vegyi festés. A növényekben lévő színanyagot áztatással, főzéssel lehet kinyerni, ami korántsem lesz olyan tömény, mint a por vagy folyékony formában vásárolható bolti festékek. De ez nem azt jelenti, hogy nem színez olyan jól, csak máshogy kell eljárni, s lehet, kicsit hosszadalmasabb is a folyamat.

Növényi festésnél fontos segítőink lehetnek a különféle fémpácok, melyek rögzítik a színeket a gyapjúban, tartóssá téve azt. A legártalmatlanabb ezek közül a timsó, amit amúgy zöldségek, gyümölcsök tartósításához használnak, hogy megőrizzék a színűket, ropogosak maradjanak. Ha vettél már boltban savanyú uborkát, vagy savanyított almaparikát, akkor került már a szervezetedbe némi timsó. Ettől függetlenül nem ennivaló, egy alumíniumsóról beszélünk tulajdonképpen. Általában timsót szoktam a fonalak pácolásához használni és a festőlében is feloldok egy keveset. Azon túl, hogy tartóssá teszi a színt, kicsit más árnyalatokat lehet segítségével produkálni, mint anélkül. Pác nélkül a birsalma levelével festett fonal nagyon finom rózsaszín lesz, én ezt hívom barackszínnek. A timsó viszont egy kicsit narancsosabb árnyalatokat csalogat elő. Lilakáposztánál így is kék, úgy is kék lesz a végeredmény, de pác nélkül halványabb vízkék, míg timsó páccal egy kicsit teltebb égszínkék. Mindkettő nagyon szép, mégis más egy árnyalatnyit.

A megfont fonalakkal kicsit bátrabban lehet bánni, mehetnek egyenesen a festőlébe és félóra hosszat tartó óvatos melegítés nem fog megártani nekik, bár állaguk kicsit változni fog. A fonatlan szalaggyapjút viszont sérülékenysége miatt nem szeretem így festeni, és bizony jártam már úgy, hogy túlságosan összetapadtak a szálak, nem bírtam már fonni belőle. Persze erre is van megoldás, újra kell kártolni a gyapjút:-)

Ezért a gyapjút növényi festékkel is úgy festem, mint vegyi festékkel szokták, igaz a teljes palettát nem tudom kihasználni, nem mindegyik alkalmas rá. De amelyik igen, azokkal jól működik ez a technika.

A beáztatott gyapjút óvatosan kinyomkodom és műanyag fólián szépen elrendezem, majd meglocsolom az előzőleg megfőzőtt növényi festékekkel, úgy hogy jól átjárja a gyapjút. Hagyom, hogy az egyes színek találkozzanak a gyapjún, új színeket produkálva így. Ha már több folyadékot nem bír felvenni becsomagolom a fóliába, egy szűrőbe teszem és egy vízzel valameddig megtöltött fazékra helyezem. Lényeg, hogy a szűrő ne érjen a vízbe, de azért legyen a fazékban annyi víz, hogy ne forrjon el fél óra alatt. Lefedem egy fedővel és fél óra hosszat gőzölöm, így a gyapjút. Egy éjszakát legalább állni hagyom, csak utána öblítem ki óvatosan.

Egy nagy kupaccal festettem így nemrég.


Például céklával.

Bosnyák_Gabriella_HurkaCuccok_festett gyapjú_cékla_natúr_1.JPG

Ezt a cékla mellett bársonykával és lilakáposztával is meglocsoltam.

Bosnyák_Gabriella_HurkaCuccok_szivárvány gyapjú_hosszan szinátmenetes.JPG

Lilakáposzta és bársonyka együtt így mutat.

Bosnyák_Gabriella_HurkaCuccok_festett gyapjú_káposzta_büdöske.JPG

Kicsit hidegebb árnyalatok. A bársonykát eperfalevélre cseréltem és kicsit hűvösebb lett az összkép.

Bosnyák_Gabriella_HurkaCuccok_gyapjúfestés_lilakáposzta_cékla_eperfalevél.JPG

És egy közös fotó a havon.

Bosnyák_Gabriella_HurkaCuccok_gyapjúfestés_január.JPG

 
 
 

Comments


KIEMELT BEJEGYZÉSEK
FRISS BEJEGYZÉSEK
KULCSSZAVAK
ITT IS MEGTALÁLSZ
  • Facebook App Icon
  • Pinterest App Icon

© Copyright 2023 by DO IT YOURSELF. Proudly created with Wix.com

bottom of page